Czym jest muzyka?

Chcesz wiedzieć o czym jest muzyka?

Muzyka jest tym co czujesz w głowie. Kiedy rano wstajesz i widzisz w lustrze jakąś twarz, na która zbytnio nie zwracasz uwagi, bo gdzieś między uszami właśnie śpiewasz. O czym? Nie wiem, nie umiem opisać muzyki tak jak ją czuję. Ona jest mną tak bardzo, że do końca nie wiem czy to ja żyje i ją słucham, czy to ona mnie gra.

Czym jest muzyka? Kiedy patrzysz na morze uśpione popołudniem, gdzieś za Lancaster, gdy słońce powoli zachodzi na horyzoncie, a w głowie nie poruszają Ci się słowa, a takty. Gdy wszystko co widzisz śpiewa, ciemniejsze chmury basem, sopranem światło słońca, a altem fale. Razem tworzą symfonię, która sprawia, że masz ochotę wskoczyć do tej wody, albo chociaż do powietrza. Między słońce, chmury i wodę. Między dźwięk, toń głęboką. Chcę tonąć, nurzać się, płynąć wokalem fali.

Czujesz muzykę? To już wiesz, że Bóg kiedyś był. Byłeś tam, widziałeś go. Czułeś dokładnie jak jego palce tkają świat, gdzieś pomiędzy trzecim a szóstym progiem. Widziałeś jak tryskają małe promienie w miejscach, gdzie pojawiała się jedna, druga i trzecia nuta. Muzyką wypełnił Ci płuca, zaciągnąłeś się nią jak palacz pierwszym dziennym papierosem. Trzymałeś chwilę w uszach i wypuściłeś z ulgą, czując jak ciało przenika każdy moment wszechczasów, dźwiękami szaleństwa, spokoju czy pragnienia. Tłukłeś dłońmi o powietrze jak oszalały, albo to tylko wyobraźnia podpowiadała, że tak wypada. Mięśnie palców same sobą ruszały, ocierając się o napiętą strunę rzeczywistości, wydobywając z siebie dźwięki stworzenia. Myślenie zwierząt rozpoczęło się w momencie, gdy Ten tupnął nogą. Raz, drugi, rytmicznie jak pociąg. Tuk-tuk, tak, tuk-tuk, tak, tuk-tuk, tak-tak, tuk-tuk, tak. I znowu. I znowu. I koziorożec stanął dębem, dąb zakwitł, kwiaty zapachniały, a zapach zadźwięczał.

Tym jest muzyka.

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.