PL: Kot

http://www.wallpapersfreedesktop.com/uploads/abstract-curious_cat-backgrounds-wallpapers.jpg

Fajny ten kot.

Stoi taki, jakiś … wyciągnięta szyja i dumna poza. Uszy w górę (bo jakże to, czyżby coś komuś nie pasowało?!), ogon za sobą przylega do ciała. Nogi lekko ugięte, stoicka poza kontemplacji.

Siedzieć, patrzeć, dumnieć. Cieniem powiewać na ścianie.

Zresztą ściana też taka, jakby od niechcenia, albo wręcz bezochotnie wypełniona różnościami.
Mało radości w tej ścianie, robi przecież tylko za tło dla tego cienia. A on ma prężnieć, muskulaturą swego kociego ciała wypełniać jestestwo ściany, a ona ma mu grać jak smutny grajek, któremu za skrzypce służy puszka z naciągniętymi nićmi.
Przed tą ścianą śpiewak stoi i dumnieje, na pohybel wszelkich stworzeniom maści różnorakich!

Fajny ten kot.
Tylko trochę taki zbyt dumny.

Mieści się na tym swoim podeście, tarmosi przestrzeń, bawiąc się oczami obserwatora. Nie ruszy się, nie powędruje jak zwykły kot za światłem rzucanym przez zewnętrzną balustradę. Nie ma dla niego nic ponad stan stania. Stoi, patrzy, czeka. Żadna mysz się nie przemknie, bo się boi jego wzroku, pełnego dezaprobaty dla jej mysich ruchów. Nikt, kto przy nim staje, nie zauważa jak ważną rolę odgrywa w mikrokosmosie tego pokoju. On – strażnik wszelkiego porządku, Duma i Honor, Clint Eastwood kociego plemienia. Patrzy i strzeże wszystkich rzeczy materialnych i niematerialnych, pokojowych wariacji na temat wszechświata.

Szkoda tylko, że jest cały czerwony i z porcelany. Zabiera mu to trochę uroku.

Przestrzeń na tyle duża, żeby nie siadać z przykucniętymi kolanami, bo niejedno ego ma szanse się w niej zmieścić. To dobrze, moje ego lubi przestrzeń. Rozsiadam się wygodnie na kanapie i wyciągam nogi, spoglądając na pilnującego ciszy kota. Bez niego to miejsce byłoby pozbawione jakości, niecielesne, odrealnione.

Bo kiedyś siedząc u mamy w pokoju zauważyłem jej porcelanowego kota.

 

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.